مسجد و حسینیه ی شهر

مسجد و حسینیه ی شهر

مسجد و حسینیه ی شهر ، از قدیمی ترین بناهای مرکز شهربابک می باشند. تاریخ دقیق بنای مسجد، به درستی مشخص نیست. اما بنا به گفته های سالخوردگان و طبق مندرجات کتاب تاریخ شهربابک، مسجد در زمان صفویه بنا شده است. مسجد و حسینیه در حاشیه بلوار معلم واقع شده اند. در ورودی حسینیه هم اکنون در کوچه ای در قسمت غرب قرار دارد که در گذشته بازار شهربوده است .

از دروازه ی ورودی که وارد صحن حسینیه می شویم، در شمال صحن حسینیه ۵ اتاق قرار دارد. دو تا از این اتاقها در سالهای قبل تخریب و با آجر بازسازی شده اند ساختمان اتاقها ، خشتی و هفت چینه ای  و طول و عرض هر کدام ۴ در ۵/۸ متر است. جلوی اتاقها، سنگ فرش و توسط دو پله به صحن حسینیه وصل می شوند. طاق سقف این اتاق ها ضربی و ضخامت دیوارهای اتاق ها ۵/۱ متر می باشد.

 

در ورودی مسجد روبروی در حسینیه قرار دارد. در دو طرف در ورودی مسجد دو سکو وجود دارد و سقف سر در آن به صورت چند گوشواره مقرنس کاری است. بعد از در ورودی وارد یک هشتی می شویم که طول هر ضلع آن ۲۵/۱ مترو داخل هر کدام از آن ها یک سکو برای نشستن تعبیه شده است. سقف هشتی به صورت هشت گوشواره مقرنس کاری است. درِ صحن مسجد، در جنوب این هشتی قرار دارد. صحن مسجد مربعی به طول ۷۰/۸ متر که هر چهار طرف آن یک صفه بزرگ و دو صفه کوچک در دو طرف آن قرار دارد.

سقف این صفه ها به صورت گنبدی و با آجر پوشانده شده و نمای آنها به صورت گوشواره است. در هر چهار طرف حیاط صفه ها به وسیله درگاهها به هم ارتباط دارند. البته بعدها صفه های قسمت جنوب را در گذاشتند و به صورت اتاق درآوردند. صفه ی قسمت جنوبی، دارای محراب است، سقف محراب نیز به صورت ۵ گوشواره مقرنس کاری، لبه بام صفه ها، شرفی آجری است. صحن مسجد قبلاً آجرفرش بوده و یک حوض هم در وسط آن قرار داشته. در سالهای گذشته، حوض را خراب نموده و صحن مسجد را با موزاییک فرش کرده اند. دیوارهای مسجد و ستون ها از آجرهای ۲۰ در ۲۰  سانتیمتر ساخته شده اند. در قسمت غرب مسجد پشت صفه ها یک شبستان است. کف آن مانند کف صفه ها آجر فرش و سقف این شبستان در وسط دارای یک گنبد بزرگ و در دو طرف آن دو نیم گنبد و دو گنبد گوچک است. سقف شبستان در سال ۱۳۸۶هجری قمری توسط «حاج شیخ میرزا علی نجفی» بازسازی و مرمت شده است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *