عمارت موسی خانی

عمارت موسی خانی

از بناهای بااهمیت شهربابک که یکی از جاذبه های توریستی این شهر محسوب می شود، خانه ی موسی خانی است. این بنا در چند سال قبل بازسازی شده و به سبب فضاسازی اطراف ساختمان یکی از نقاط پرجاذبه و دیرینه ی شهربابک است که تاکنون نیز پذیرای بسیاری از میهمانان خارجی و داخلی بوده است. این اثر ارزشمند معماری که با دستهای پرتوان و زحمت کشیده ی مردم این دیار بنا شده متعلق به ۱۸۰ سال پیش است. ساختمان عمارت تقریباً بازسازی کامل شده و فقط قسمت باغ نیمه تمام است.

این بنا در زمان قاجارها توسط معماران یزدی به دستور حاج محمدعلی و یا فرزندش موسی خان حدود سال ۱۲۷۰هجری قمری بنا شده است. این بنا در زمان موسی خان مقر حکومت شهربابک شد و به همین دلیل به آن عمارت موسی خانی می گویند.

این بنای باشکوه به همراه باغ آن هفت هزار متر مربع مساحت دارد که زیر بنای ساختمان دو طبقه ی آن دو هزار و سیصد متر مربع است. این عمارت دارای۶۰ اتاق کوچک و بزرگ و یک شاه نشین می باشد. گچ بری ها، بادگیرها، برج عمارت و … از معماری جذابی برخوردار اند.

بخش اصلی ساختمان در سمت شمال زمستانی، بخش دوم در غرب آن چهار فصل و بخش جنوبی تابستانی است و در وسط هر بخش از ساختمان یک هشتی با وسعت ۵۰ متر مربع وجود دارد. از مشخصات دیگر این ساختمان آن است که در بخش غربی که رو به آفتاب می باشد بادگیر بلند و وسیعی ساخته شده که در تابستان تمام بخش ساختمان را خنک می کرده و در بخش شمالی نیز دو بادگیر کوچک در دو طرف هشتی بوده که بعدها به سنگر تبدیل شده و اما حیاط ساختمان آجر فرش با حوضی در وسط آن به اندازه ۱۸×۵ متر است که با سنگهای مخصوص لبه دار تراشیده شده است، آب جاری از وسط آن می گذشته است. جلوی بخش سوم و جنوبی باغی با درختان بسیار و دیوارهایی به ارتفاع هشت متر وجود داشته و بعدها در گوشه های دیوار باغ سنگرهایی ساخته شده است. در قسمت جنوبی ساختمان حوض وسیع ۲۵۰ متری بوده که بخشی از آب، آشپزخانه را دور می زده که این آب همیشه جاری بوده و از قنات شهر تأمین می شده است. مصالح ساختمان اغلب خشت خام بوده مگر برخی از قسمتهای سقف اتاقها و فرش حیاط که آجر است. تمامی دربها چوبی و دربهای هشتی با ریزه کاری منقش و ظریف همراه بوده است این ساختمان در خیابان شریعتی  پذیرای مشتاقان می باشد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *