مرد خونه دار

مرد خونه دار

مصطفی نوروزی جوزم

مرد داریم تا مرد!
یه سری مردها واقعا مردن! کله سحر از خواب پا میشن میرن پی بدبختیشون و تا بوق سگ کار میکنن، یکی کارمنده، یکی راننده تاکسیه، یکی مغازه داره، بالاخره هر کدوم به نحوی کار می کنن و برای یه لقمه نون حلال و سیر کردن شکم زن و بچشون زحمت می کشن.
دسته دوم مردای خونه دار هستن! نه که کارای خونه رو انجام بدن… نه! اینا نیمرو هم بلد نیستن بپزن! این مردا اگه زنشون یه هفته نباشه از گشنگی می میرن ولی با این حال خونه دار هستن.
مردای خونه دار صبح که از خواب پا میشن، سفره صبحونه پهنه و حتی منقلشون هم روشنه…! این مردا بعد از اجرای سمفونی صبحگاهی راهی خیابونای شهر میشن تا با شنیدن جمله سلام حاجی! حاجیه خونشون هم میزون بشه و بعد از یکی دو ساعت دوباره به خونه شون بر می گردن.
اساسا زندگی این مردا از راه خونه داری میگذره. پول خوبی هم در میارن!
حتما می پرسین چجوری؟!! اینا با استفاده از روابطی که تو بانک ها و ادارات مختلف دارن و نیز استفاده از اصل منقل به راحتی وام مسکن می گیرن و تو نقطه های مختلف شهر خونه می سازن… چه خونه هایی!! و با اجاره همین خونه ها، خون مردای دیگه رو تو شیشه میکنن.
مردای خونه دار اجاره رو بر اساس متراژ و امکانات و قدمت و دسترسی ساختمان تعیین نمی کنن، بلکه بر اساس قسط وام خونه، اجاره می گیرن. یعنی یه جوری اجاره خونه رو تعیین می کنن که علاوه بر پرداخت قسط وام، خرج خونشون رو هم در بیارن.
حالا شما بگید آیا عادلانه است… یه واحد یه خوابه تو طبقه چندم یه ساختمان 10 سال ساخت، تو حاشیه شهر با کوچه خاکی و بدون پارکینگ؛ اجارش اندازه یه ماه حقوق یه کارمند یا کارگر باشه؟!!

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *