با صنایع دستی هم میشه پولدار شد!!

با صنایع دستی هم میشه پولدار شد!!

بخشی از مصاحبه فرهاد شیخ علیشاهی (سال 94)

با اینکه مدت‌زمان زیادی از عرضه گلیم کیف‌ها نمی‌گذرد ولی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. کیف‌هایی که در عین سنتی بودن، زیبایی خاصی دارند و برای تمام سنین مناسب‌اند. شاید کمتر کسی بداند که اولین بار یک یزدی این گلیم کیف‌ها را تولید کرده است. برای اینکه بفهمیم این کیف‌ها از کجا آمده‌اند، پای حرف‌های مردی می‌نشینیم که تا پنج سال پیش یک ورشکسته بود و حالا با گلیم کیف‌هایش دنیا را فتح کرده است. مردی که پشت میز کارش نمی‌نشیند در عوض به انبوه کیف‌هایش تکیه می‌دهد، چای می‌نوشد و از فکرهایش می‌گوید…
آقای شیخ علیشاهی شما پولدارید؟!
شیخ علیشاهی: من ۵ سال پیش کارم رو با صد و بیست میلیون بدهی شروع کردم! ورشکست شده بودم، طلبکارهام حکم جلبم رو داشتن اما انگیزه داشتم کارم رو با ۱۰ تا کیف شروع کردم و به اینجا رسیدم.
چقدر طول کشید که بدهی‌ها رو پرداخت کنید؟
شیخ علیشاهی: بعد از سه سال بدهی هام صاف شد. من یه برنامه هفت ساله برای خودم طراحی کردم اینکه بعد از هفت سال قراره به کجا برسم. پنج سال گذشته و فقط ۲ سال از برنامه‌ام باقی مونده.
دوسال دیگه قراره به کجا برسید؟
شیخ علیشاهی: من می‌خواستم بعد از برنامه ۷ ساله ۳۰ نمایندگی توی ایران و ۳۰ نمایندگی خارج از کشور داشته باشم حالا بعد از پنج سال ۷۵ نمایندگی داخل ایران دارم! و ۱۰ نمایندگی خارج از کشور که تا دوسال دیگه باید به ۳۰ تا برسه.
پس الان پولدارید (خنده جمع) این رو می‌پرسم برای اینکه بگم میشه با صنایع‌دستی هم پول درآورد
شیخ علیشاهی: با صنایع‌دستی خیلی بیشتر از اون چیزی که فکرش رو بکنید می تونید پول در بیارید. اگر نوآوری داشته باشی و به روز باشی، موفقی
-و حرف آخر…
شیخ علیشاهی: ما باید روی پای خودمون بایستیم. هیچ وقت یادم نمی‌ره اوایل که کارم رو شروع کردم یه عالمه هم بدهی داشتم. باید برای محصولاتم بازاریابی هم می‌کردم. کیف‌ها رو می‌ریختم صندوق عقب پیکانم و کنار خیابون می فروختم. من بزرگ شدن بچه‌ام رو ندیدم. خیلی تلاش کردم. باید برای هدفمون تلاش بکنیم. من زودتر از همه کارگرهام میام کارگاه و آخر از همه میرم خونه. خلاصه حرف که زیاده، عمل مهمه. اگه همه این حرف‌ها به درد یک نفر بخوره من راضی‌ام.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *