در این سال ها بخاطر تحقیقات محلی یک مورد هم رد صلاحیت نداشته ایم

در این سال ها بخاطر تحقیقات محلی یک مورد هم رد صلاحیت نداشته ایم

به پاسداشت تلاش های صادقانه ودر گذر از 26 تیر ماه سالروز تاسیس شورای نگهبان در کشور و همچنین به پاسداشت تلاش های صادقانه ی شورای نگهبان در صیانت از احکام شرع مقدس و قانون اساسی که صیانت از آن ها حراست از آرمان های شهدا و امام شهدا است و به جهت آشنایی و تبیین اهداف شورای نگهبان هیئت های نظارت بر انتخابات با حجت الاسلام و المسلمین مومنی رییس دفتر شورای نگهبان شهربابک گفتگویی داشته ایم که از نظر تان می گذرد .

¡ جناب آقای مومنی ضمن خسته نباشید به شما و همکارانتان در دفتر شورای نگهبان بفرمایید این دفتر چگونه در شهربابک شکل گرفت؟

با گرامیداشت سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال و با نکوداشت 26 تیر ماه  سالروز تاسیس شورای نگهبان به مردم ایران به ویژه فعالان این عرصه قابل ذکر است که تاسیس شورای نگهبان در سال 1358 با انتخاب فقهای این شورا رقم خورد و شورای نگهبان رسما در 26 تیر 1359 با انتخاب 6 نفر حقوقدان  که از بین 12 حقوقدان معرفی شده از سوی قوه قضائیه به مجلس انتخاب شده بودند فعالیت خود را آغاز کرده است .

¡ اهداف این شورا چه بوده است ؟ بر اساس اصل 99 قانون اساسی دو وظیفه اصلی در بحث قانونگذاری دارد . که وظیفه اول شورای نگهبان نظارت بر تصویب قوانین در محدود شرع مقدس ، مطابقت قوانین مصوب با قانون اساسی و همچنین تفسیر قانون اساسی را بر عهده دارد و وظیفه دوم شورای نگهبان نظارت بر انتخابات خبرگان ریاست جمهوری ، مجلس و همه پرسی است .

¡فعالیت شورای نگهبان در شهربابک از چه  زمانی آغاز شده است ؟فعالیت شورای نگهبان پس از تاسیس در تمام کشور و بیشتر به صورت هیئت های نظارت بر انتخابات شکل گرفته  بود که مدتی زنده یاد حجت  الاسلام نجفی و پس از آن حجت الاسلام پور احمدیان مسئولیت هیئت نظارت بر انتخابات در شهربابک را بر عهده داشتند که بیشتر هم مربوط به زمان انتخابات بود و پس از آن فعالیت آنچنانی نداشت و اما دفتر شورا نگهبان رسما از سال 1382 به  طور مستقل همچون دیگر مناطق کشور به دستور رهبری شروع به کار نمود و مسئولین آن از سال 82 به بنده سپرده شد.

¡کار عمده دفاتر شورای نگهبان و هیئت  های نظارت در شهرستان ها چیست ؟شبکه نظارت شورای نگهبان در راستای ساماندهی و سازماندهی اعضا نظارت در سراسر کشور وجود دارد که اعضای ستادی و ناظرین را از بین داوطلبان گزینش و انتخاب می نمایند .

همچنین برپایی همایش های بصیرتی و جلسات  آموزشی و فرهنگی به تناسب نیاز در دستور کار دارد .

¡هیئت نظارت بر انتخابات شهربابک در حال  حاضر چند عضو دارد ؟ما در حال حاضر بیش از 420نیروی آماده در مجموعه هیئت نظارت شهرستان داریم که بعنوان اعضای رسمی شبکه نظارت محسوب می شوند که 40 نفر از آن ها از آقایان و ما بقی از بانوان هستند .

¡آیا از تمامی این نیرو ها در برپایی انتخابات  استفاده می نمایید ؟ به طور میا نگین در انتخابات برگزار شده از حداقل  300 نیرو با هدف نظارت بر برگزاری سلامت  انتخابات استفاده می شود و مابقی اعضا آماده برای انجام وظیفه هستند .

¡آیا تایید یا رد صلاحیت کاندیداها هم با نظر هیئت نظارت شهرستان است؟طبق قانون اساسی بررسی صلاحیت ها در انتخابات  خبرگان، ریاست جمهوری و نمایندگی مجلس به  عهده شورای نگهبان است و نظارت شورای نگهبان هم استصوابی است یعنی از مرحله ثبت نام تا تایید انتخابات به عهده شورا است اما تایید صلاحیت شوراهای اسلامی به عهده هیئت نظارت مجلس است .

¡جنابعالی به عنوان رییس هیئت نظارت بر انتخابات شهرستان آیا احساس نمی کنید که تایید تمام کاندیداها در شوراهای اسلامی مسئله توانمندی را زیر سوال می برد آنگونه  که  برخی از اتفاقات ناخوشایند در شوراها و  شهرداری ها می افتد  ؟متاسفانه درقانون اساسی برای تایید صلاحیت کاندیداهای شورا خلاء قانونی وجود دارد و گسترگی کاندیداها هم اگر بر عهده شورای نگهبان بود کار را مشکل می کرد اما چون قانون شورا ها در مجلس گذرانده شده نظارت بر صلا حیت ها نیز به عهده هیئت نظارت مجلس توسط نمایندگان است اما با توجه به اینکه در قانون جامع انتخابات سیاست  های کلی انتخابات توسط مجمع تشخیص مصلحت  پیش بینی و با ابلاغ آن از سوی رهبری به مجلس صورت گرفته امید است پس از بررسی این قانون در کمیسیون شوراهای مجلس این مهم به زودی محقق شود .

¡رد یا تایید صلاحیت ها به چه صورت انجام می گیرد؟

تایید و رد صلاحیت ها در خصوص کاندیداها برای شرکت در انتخاباتی که به عهده شورا ی نگهبان  است یک روند در شبکه نظارت نگهبان دارد که توسط نیروهای محقق و اطلاع رسان هیئت های نظارت با رصد افراد و بررسی سوابق افراد صورت  می گیرد . یعنی بر اساس مواد 27 و 28 قانون  انتخابات احراز صلا حیت در سه مرحله شهرستانی ،استانی و مرکزی به ویژه در انتخابات مجلس و  خبرگان و با عنایت به وضعیت فعلی افراد و با بررسی سوابق از محل ثبت نام شروع می شود و گزارش آن  توسط ناظرین بی طرف به استان و به مرکز ارسال می شود .

¡در بررسی سوابق افراد علاوه بر تحقیقات محلی چه افراد دیگری تکمیل کننده این تحقیقات هستند؟در کنار بررسی سوابق وتحقیقات محلی که توسط هیئت های نظارت صورت می گیرد ،مراجع چهار گانه اطلاعات ، نیروی انتظا می ، دادگستری و ثبت  احوال دخالت دارند و در این خصوص هیچگونه  سلیقه شخصی در رد یا تایید صلاحیت نمی تواند  اعمال شود. حتی ممکن است در شهرستان و استان  کسی تایید اما در مرکز با تبیین موارد دیگری رد شود و یا برعکس در مرحله اول رد اما در مرکز تایید شود و در حقیقت بیش از 30 مورد را که مواد 27 و28 قانون انتخابات مشخص کرده باید در این خصوص مورد توجه قرار بگیرد .

¡شما چقدر به این نکته معتقدید که ما در شهربابک فعال سیاسی به معنای خاص نداریم ؟ و چقدر این جناحی و سیاسی بودن در رد و  تایید صلاحیت شان مهم است؟در شهربابک افراد و کاندیداها جناحی و سیاسی محض نیستند و معمولا تابع جناح و خطی می شوند  که از آنها حمایت کنند.

آنها که آمده اند و رفتند به لخاظ گرایش سیاسی نبوده و نیستند. حتی درمورد صلاحیت شان بیشتر عملکرد شخصی و سوابق کاری آنها مورد توجه بوده است و خوب است بدانیم ما حتی در این سال ها یک مورد هم نداشته ایم که بخاطر تحقیقات  محلی یا انحرافات خاص رد صلاحیت شده باشند، عمدتا بخاطر وجود پرونده های قضایی و انتظامی بوده است .

لازم به توضیح است که وضعیت و سوابق افراد وضعیت و سو ابق آنها طبقه بندی شده است و اعلام  آن به شهر و استان محدودیت دارد و در موارد  خاص یه هیئت مرکزی اعلام می شود .

¡مهمترین عامل رد صلا حیت ها چیست ؟آنچه بیشتر در رد صلاحیت ها بعنوان یک پارامتر مهم به آن توجه می شود توانمندی یک شخص برای انجام کاری است و این مهم بر می گردد به سوابق فرهنگی و کاری شخص و تقریبا 90 درصد رد  صلاحیت ها به خاطر عدم توانایی در انجام وظایف پیشرو است و تشخیص آن به عهده هیئت های نظارت است و هیئت ها هم بر اساس تحقیقات و بررسی های انجام گرفته رأی به تایید و رد  صلاحیت می دهند.

¡جنابعالی بعنوان امام جمعه موقت  شهرستان در خصوص تحقق اتحاد واقعی و  توجه به نیرو های ارزشی و شایسته سالاری چه توصیه ای دارید ؟ایجاد اتحاد کار مشکلی نیست و بهترین راه حل ورود سران هر قوم به ویژه روحانیون در تقریب قلب هاست و آنچه در این میان مهم است این که بایستی  با حفظ کرامت اشخاص منافع عمومی مد نظر باشد و افراد باور کنند مصالح جامعه،نظام و مردم بر منافع شخصی اولویت دارد و خود را کامل مطلق فرض نکنند و جا دارد در پایان این گفتگو با تبریک مجدد به فعالان عرصه های خدمتگزاری به مردم به ویژه هیئت های نظارت از همکاری های صمیمانه مردم و  اعضاء و مسئولین در تحقق اهداف شورای نگهبان  قدردانی نمایم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *